Zarządzanie czasem w działalności menedżerskiej

Administrowanie przebiegiem działań w czasie to ważny temat podczas szkoleń dla kadry kierowniczej. W poprzednim sezonie szkoleniowym organizowałem szkolenia z tego tematu. Uczestnicy dali mi naprawdę sporo praktycznych wniosków, aby napisać ten tekst.
W poprzednich miesiącach ilość zadań osób na stanowiskach kierowniczych niezwykle się zróżnicowała. Ludzie starają się być efektywni, ale zarządzanie ich rozkładem czasu jest coraz trudniejsze. W tym miejscu opisuję rezultaty projektów badawczych „zarządzanie czasem kierowników”. Mnóstwo treści znalazłem w tym miejscu:
Zamknięte Szkolenia Komunikacja i Współdziałanie
Fakty z zakresu zarządzania czasem przez dyrektorów oddziałów międzynarodowych przedsiębiorstw są takie:
1. Jedynie 20 procent menedżerów nie narzeka na brak czasu.
2. Inni kierownicy potrzebują od godziny do kilku godzin więcej niż mają obecnie.
3. Większość menedżerów uskarża się na stały niedobór czasu.
4. Długość dnia zaangażowania menedżera wynosi od ośmiu do 14 godzin.
5. Nadmiernie rozbity na małe części jest okres efektywnej aktywności. Powoduje to większą zachorowalność na depresje i brak możliwości skoncentrowania się.
6. Menedżerowie mają w planie od 50 do 240 drobnych czynów prostych w trakcie okresu aktywności zawodowej np. delegowanie zadań, spotkania i zebrania z podwładnymi, rozmowy z interesantami, podpisywanie umów, telefony, poczta elektroniczna, wyjazdy itd..
7. Przeciętnie szefowie działów kończą z sukcesem trzudzieści procent zamierzonych czynności.
8. Zakres pracy koncepcyjnej w trakcie dnia kierownika to od 15 do 20 proc.
9. Na pracę zespołową (dla przykładu burze mózgów, imprezy okolicznościowe, coaching, konsulting, podejmowanie decyzji itd.) kierownicy poświęcają 40-60% czasu, znikomy udział czasu przeznaczają na powiększanie swoich kompetencji oraz myślenie strategiczne.
10. Kierownicy bezpowrotnie marnują około 20 proc. dnia pracy.
W innym wpisie opiszę kolejne tematy szkoleń dla menedżerów.

Twórcą niniejszego wpisu jest Iwona Piga, trener prowadzący szkolenia z motywowania a dodatkowo badacz z obszaru kierowania projektami.
W tym blogu zwykle piszemy także na temat:
- badania zaangażowania załogi w przedsiębiorstwach wszelkich branż
- kwestionariuszy interpersonalne
- szkolenia z efektywności osobistego
- imprezy incentive
- zarządzanie kadrami
Jak zawsze zapraszamy do następnych wizyt na naszej stronie.