Z jakiego powodu zatrudnianie pracowników o podobnym charakterze może być niebezpieczne dla firmy.

Posted on


Jak wiele osób twierdzi nieodpowiednie przeprowadzenie rekrutacji i znalezienie po tym źle dobranej osoby może kosztować nawet pięćdziesiąt procent rocznych poborów. I to jest to tylko i wyłącznie suma środków pieniężnych, którą będzie trzeba zapłacić na wynagrodzenia a także Szkolenia Sprzedażowe dlsa takiego Zatrudnionego. A oprócz tego przecież do tego dochodzą mniej szacowalne sprawy, na przykład dezorganizacja w firmie czy konieczność poszukiwań kolejnej osoby.

W czasie rekrutacji można popełnić wiele błędów, zwłaszcza będzie to dotyczyć osób, które na co dzień się nie będą zajmować tego typu sprawami, mają za małe przygotowanie, lecz decyzją przełożonych muszą to zrobić. Z takich też powodów przed rozpoczęciem rekrutacji warto się zapoznać z najczęstszymi błędami, jakie w czasie tego procesu można popełnić.

Jednym z często występujących problemów, które się pojawiają w dużej liczbie firm przy wybieraniu kolejnych pracowników jest szukanie osób bardzo podobnych do siebie. Sporo osób nie będzie tego traktować w kategoriach błędnego wyboru, ale szereg badań potwierdza, że zespoły które się składają z odmiennych osobowości są znacznie efektywniejsze.

Dość często tego typu sytuacje mogą się pojawić w przedsiębiorstwach, które przez stosowanie sprawdzonych, wieloletnich metod osiągają pewien pułap, ale nie są w stanie go podnieść i albo pozostają w miejscu, lub wręcz będą się cofały. Jednocześnie wszelakie próby zmian i wprowadzenia do zespołu świeżej krwi są od razu stopowane.

Zatrudniani pracownicy albo zmuszani bywają do zaakceptowania dotychczasowego porządku i ustalonych dawno temu zasad i reguł, albo będą zepchnięci w kąt i w pewnym momencie zmieniają pracę. Takie działania bardzo skutecznie mogą stopować nowe inicjatywy i pomysły, jakie często się pojawiają wraz z nowymi osobami.

Tego typu sytuacja odbija się w znaczący sposób na stratach w firmie, bo w sytuacji gdy rotacja pracowników jest duża, to koszty wiążące się z ich przygotowaniem do pracy najnormalniej nie będą się zwracać. Poza tym w firmie mogą wystąpić monotonia i rutyna, częstym objawem może być również spadek kreatywności i niechęć na wszelakie zmiany i nowości w podejściu do wielu spraw.