W jaki sposób znaleźć zewnętrzną firmę szkoleniową.

Posted on

Skuteczność i efektywność realizowanych w swojej firmie szkoleń w dużej mierze zależy od wybrania właściwego partnera, który przeprowadzi takie szkolenia. Ma to o tyle duże znaczenie, że na rynku zaczęło funkcjonować coraz więcej podmiotów oferujących tego typu usługi, ale niestety czasami się zdarza, że ich poziom jakości nie stoi na najwyższym poziomie.

W rzeczywistości przeważnie bywa tak, że dużo większe znaczenie od wyboru samej firmy szkolącej będzie miał odpowiedni trener, jaki będzie realizował wszystkie zajęcia. To on ponosi odpowiedzialność za całokształt, czyli zbadanie oczekiwań, zaplanowanie szkoleniowego procesu i jego końcową realizację z zaangażowanymi osobami.

W dużej części firm szkoleniowych jest możliwość wyboru jednego z trenerów, tak więc można skorzystać z takiej możliwości, jeżeli będzie się wiedziało, jak jakiegoś trenera znaleźć. Trzeba tu mieć na uwadze kilka dość ważnych rzeczy, przez co da się trafić na osobę, która będzie jak najbardziej pasować do potrzeb i oczekiwań.

Przy większości szkoleń – np. Szkolenia Integracyjne
- niezwykle istotne jest dobre wykształcenie danego trenera, tu doskonałą rekomendacją będzie przykładowo dyplom ukończenia chwalonej za granicą albo w naszym kraju trenerskiej akademii. Takie osoby przeważnie będą pracować według określonych standardów i reguł, dzięki czemu szkolenia przez nie realizowane charakteryzuje naprawdę wysoka jakość.

Jeszcze ważniejszą sprawą, zwłaszcza w czasie szkoleń dla kadry specjalistycznej, ma praktyczne doświadczenie osoby, która będzie uczyć. Najbardziej nawet renomowane studia czy kursy nie dostarczą takiej wiedzy, jak rozwiązywanie rzeczywistych problemów w trakcie pracy zawodowej, w związku z tym powinno się posprawdzać, jakie doświadczenie praktyczne będzie posiadał trener, którego się wybierze.

Niektórzy z właścicieli firm zaczynają także patrzeć przynależność do organizacji trenerskich, choć tak naprawdę nie powinno to być podstawowym wskaźnikiem decyzji. Z całą pewnością jednak można przez to być pewnym, że trener będzie pracował według pewnych standardów, jakie niejako determinuje przynależność do trenerskiej organizacji.