Tworzenie harmonogramów staje się coraz bardziej ważne dla firm

W bieżącym miesiącu postanowiłem omówić  najważniejszą cechę przełożonego. Podczas realizowanych szkoleń dla kierowników często są nam przekazywane  przykłady na temat kompetencji menedżerskich. Okazuje się, iż najważniejszą kompetencją szefa jest planowanie metodą Gantta.
W trakcie doradztwa dla pracowników kancelarii prawnych rozmawialiśmy o kreatywnej technice motywowania pracowników. Wypracowana technika polega na tym, że w każdej firmie i instytucji jak najszybciej trzeba stworzyć wykres Gantta oraz ustalić cel. Następnie szef zespołu pracowniczego i roboczego może przesłać poczynione wytyczne   pracownikom. Gdy podwładni   rozumieją strategie i plany działu, lepiej wykonują swoje obowiązki i uprawnienia. Te kompetencje można rozwijać podczas sesji, podobnych do tego:  Nowoczesne Treningi  Delegowanie i Motywacja .

Planowanie polega na narysowaniu mapy ”co, kto i kiedy robi” i ustaleniu realnych celów dla zespołu. Podejmowanie decyzji na temat działań często jest dość skomplikowane. Z tego powodu zwykle należy ustalać cele   szczegółowo. Harmonogram układa się z czynności}, osi czasu i podmiotów wykonawczych, które powinny zrealizować wszystkie czynności.

Harmonogram dla pracowników musi zostać zachowany w programie graficznym lub np.w Wordzie. Dość sprawnie ustala cele za pośrednictwem programów informatycznych. W sieci można znaleźć rozbudowane systemy zarządzania, które pomagają przełożonemu układać czynności w plan.

Muszę podkreślić, że plany bywają potrzebne w organizacji  , z tego powodu, że zestaw działań prowadzi do osiągnięcia widocznego zamierzenia. W większości firm to menedżer określa cele opierając się na założeniach firmy. Tak zapisana strategia firmy bywa  wyjątkowo obszernym planem dla firmy.

Na prowadzonych przez nas szkoleniach przełożeni wydziałów bardzo często opisują swoje korporacyjne dokumenty planistyczne. Zwykle potem korygujemy wszystkie pokazane nam harmonogramy oraz prezentujemy praktyczne techniki działania. Warto pamiętać, że skuteczny szef wie jak planować. W przeciwnym wypadku w przedsiębiorstwie jest bałagan.

O AUTORACH

Na tej stronie  często przeczytasz   o:
- badania zaangażowania pracowników w instytucjach i organizacjach
- kwestionariuszy osobowościowe
- programy rozwojowe z kompetencji społecznych i biznesowych
- imprezy dla załogi
- zarządzanie zasobami ludzkimi