Symulacje biznesowe w projektach szkoleniowych stanowiskowych

Sesje szkoleniowe i kursy dla menedżerów obejmują swoim zakresem wiele kategorii kursów: rozwijające kompetencje, przygotowujące do pracy na danym stanowisku, i odświeżające dotychczasową wiedzę. W branży szkoleniowej szkoleniowcy najczęściej przygotowują kursy i sesje szkoleniowe rozwijające kompetencje. Jednakże nawet niezbyt doświadczony kierownik powinien przygotowywać równie często przyuczenie stanowiskowe. W niniejszym artykule prezentuję, jakie elementy bywają w tej materii szczególnie istotne.
Kursy przygotowujące do pracy na danym stanowisku są określane poprzez taką definicję: doskonalenie umiejętności bezpiecznego przygotowania pracy, tzn. wykorzystania w rzeczywistości biznesowej:
- technik sprawnej działalności zawodowej,
- sposobów komfortowej współpracy,
- postaw określających zrozumienie efektywnych sposobów działalności zawodowej oraz ich polepszanie w ramach swoich możliwości,
- przyzwyczajeń efektywnego realizowania czynności.
W projektach szkoleniowych stanowiskowych da się użyć gry menedżerskie. Dowiedziałem się tego, wtedy gdy wszedłem na ten poradnik:
Dedykowane Gry Biznesowe
W ramach organizowania projektów szkoleniowych stanowiskowych trzeba zrealizować:

- analizę stanowiska w oparciu o celów w fazach procesu produkcyjnego,

- diagnozę miejsca pracy w oparciu o występujących zagrożeń oraz kłopotów we wprowadzaniu usprawnień,

- badanie czynności wraz z precyzowaniem występujących niebezpieczeństw oraz opisaniem właściwych reakcji,

- analizę zagrożeń opisanych w osobnych dokumentach w najbliższym środowisku, tuż obok stanowiska pracy,

- zaprojektowanie dokładnego opisu miejsca pracy adekwatnie do wykonywanego zadania roboczego.

Po przeprowadzeniu badania czynności na określonym stanowisku należy włączyć w swoje rozważania:

- listę niebezpieczeństw i elementów negatywnie wpływających na bezpieczeństwo i występujących w danej grupie zawodów,

- rysunki obrazujące czynności i słabe strony,

- rysunki pokazujące zadania w kolejnych etapach działania usługowego i słabe strony.
W następnym poście na tym blogu zaprezentuję instrukcje następnej symulacji biznesowej.
Damian Piecha
Twórca tego postu jest absolwentem wydziału politologii Uniwersytetu Warszawskiego i studiów podyplomowych z tematyki gospodarki morskiej. Posiada tytuł Doradcy Terapii Ustawień OSV. Prowadzi firmę szkoleniową w Warszawie. Od osiemnastu lat organizuje treningi i tworzy gry dotykające tematyki modeli kompetencyjnych w sektorze „public relations”.

O TYM PISZEMY:
Symulacje Integracyjne