Przykładowe błędy jakie się popełnia w czasie procesu rekrutacji.

Posted on

{Odpowiednie przeprowadzenie rekrutacji nie zalicza się do prostych rzeczy, jak niejednej osobie może się wydawać. Zatrudnienie nieodpowiedniej osoby może przynieść za sobą szereg niezbyt pożądanych skutków, włącznie z wręczeniem wypowiedzenia takiej osobie i zaczynaniem wszystkiego od nowa. Dlatego też powinno się poznać kilka istotnych zasad, dzięki jakim niebezpieczeństwo pomyłki będzie dużo mniejsze.

Jednym z podstawowych błędów, które są popełniane przez osoby zajmujące się procesem rekrutacji, jest nieobiektywne traktowanie potencjalnych kandydatów i podejmowanie ostatecznej decyzji jeszcze przed przeprowadzeniem rozmowy, w oparciu o dokumenty. Szczególnie problem ten może się pojawić, gdy cały proces prowadzony będzie tylko przez jedną osobę, wtedy znacznie łatwiej o nieobiektywizm i podświadome faworyzowanie wybranych osób.

Doskonale jest, gdy rozmowy rekrutacyjne realizowane będą przez co najmniej dwie różne osoby, z czego jedną z nich powinien być ktoś z odpowiednią wiedzą merytoryczną. Pozwoli to na wykluczenie takich przypadków, gdy rekruter nieodpowiednio oceni kompetencje zawodowe znalezionego kandydata.

Z całą pewnością również trzeba unikać działanie pod presją czasową, decydowanie na siłę o wyborze jedynie dlatego, że trzeba się zmieścić w wyznaczonym terminie nie jest korzystnym rozwiązaniem. Zbyt łatwo jest wówczas o pochopną decyzję, która w ostatecznym rozrachunku może firmę dużo kosztować.

Nie można również ulegać pierwszej ocenie, błąd ten także bardzo często pojawia się przy rekruterach z małym doświadczeniem, którzy ogólnie takimi sprawami mało się zajmują. W czasie rozmowy może się pojawić przesadne interpretowanie postawy kandydatów i pomijanie ważnych dla końcowego wyboru sygnałów wysyłanych przez nich.

Aby ograniczyć ryzyko pomyłki w czasie rekrutacji powinno się trzymać kilku istotnych zasad. Z pewnością ogromnie istotne jest należyte przygotowanie się do rozmów z kandydatami, robienie ich nie w pojedynkę, ale z innymi osobami, i skupianie się na wcześniej przygotowanym planie. Przez to znacznie łatwiej będzie odrzucić niepasujące osoby i wybrać takie, które najlepiej będą spełniać kryteria.