Kwestie mające wpływ na reguły zachowań w zbiorowości ludzkiej

W poprzedzających ten cykl postach na blogu zobrazowałem kolejne kroki formowania grupy. Przedstawiłem, kiedy tworzą się normy sposób funkcjonowania w zespole. Mogą one być sformułowane w postaci przepisów dotyczących pracy. Johanson Robbins pisze, że reguły pracy w zespole można traktować jako pierwotny wzór jednomyślności między  osobami wewnątrz zespołu w zakresie: techniki pracy, aktywności, oczekiwane efekty współdziałania. Wskazówki, jak to wykorzystać w praktyce czytelnik może przeczytać tu:    Pracownicze Wyjazdy Integracyjne
Zwyczaje grupowe możemy pogrupować w logiczne podziały zamknięte, odnoszące się do odrębnych dziedzin istnienia zespołu, są to:
Praca – normy odnoszą się do technik pracy oraz pokazują niektóre niepisane zwyczaje – jak szybko pracować, czy pracować w weekend, czy ważny jest wysiłek czy efekty, itd.
Relacje między członkami grupy – tu można wyróżnić normy, które dają odpór sporom w zakresie: przydzielania zadań, pomagania sobie nawzajem, podziału nagród oraz pozostałych kwestii, które bywają przyczyną potencjalnych konfliktów.
Wygląd zewnętrzny i sposób komunikowania się – współpracownicy zwykle stają się identyczni, a przynajmniej coraz bardziej podobni do siebie nawzajem, najczęściej tworzą wspólny język: slang czy też terminy techniczne, wiążące się z sytuacją zawodową.
Niektórzy uczestnicy zbiorowości, którzy mają pewną cechę charakterystyczną – zdecydowanie silniejszy wpływ na sposób powstawania norm, niż pozostali. Od mniej wpływowych członków zespołu a także od rozpoczynających pracę rekrutów zbiorowość najczęściej oczekuje przyjęcia wyżej opisanych sposobów działania.
W następnym artykule przedstawię kwestie wpływające na powstawanie typów aktorów zespołowych.
To tyle menedżerskich przemyśleń.
Opracowanie: Jan Guc
I DODATKOWO JAK ZAWSZE GARŚĆ NIEZNANYCH DANYCH DOTYCZĄCYCH TEAM BUILDING Z POPRZEDNIEGO MIESIĄCA:
- Najpopularniejsza forma zajęć : spotkania i aktywności wyprawowe ze znanym podróżnikiem
- Najwyżej wycenione w ankietach po wyjeździe zadania – komentarze grup: planszowe gry strategiczne
- Typowa wielkość grupy szkoleniowej: dziesięć osób.
- Preferowane dni tygodnia na spotkanie: środa.
- Najczęściej wybierana destynacja: okolice Zegrza

ŹRÓDŁO: Training Projects
Od dwunastu lat istniejemy w branży imprez firmowych jako Training Projects.
Nasze nowoczesne wyjazdy integracyjne i interaktywne szkolenia team building są polecane przez setki korporacji z całego kraju.