Komunikacja jako cecha sprawnego zespołu

Posted on

Od kilku miesięcy chcę pokazać kluczowe uwarunkowania efektywnie zgranego zespołu. Omawiałem w poprzednich odcinkach mojego cyklu inne uwarunkowania dotyczące grupy zatrudnionych na pełny etat. Na kursach dla menedżerów niezwykle często jest mi zadawane pytanie, jak zdiagnozować, iż wybrany zbiór pracowników jest zgrany. Założyłem sobie cel, aby to przedstawić w kolejnych artykułach.W niniejszym artykule chciałem przybliżyć główny objaw skutecznie zintegrowanego działu pracowniczego. Uważam, że jest to otwarta komunikacja. Skoncentrujemy się dziś na roli rozpowszechnianiu wiedzy w tym przejawie funkcjonowania organizacji. Naukowcy wskazują, iż na porozumiewanie się z pozostałymi członkami grupy, w której jesteśmy przeznaczamy więcej niż 70% okresu interakcji. Do tego trzydzieści pięć procent stanowi rozmowa, a dwie trzecie odbieranie informacji. Komunikowanie się jest równie istotne w zespole w organizacji biznesowej, jak i w zupełnie odmiennych grupach, np. pomiędzy członkami rodziny, pomiędzy muzykami, w drużynie piłkarskiej. Inne przykłady możesz przeczytać na tej stronie:    Pracownicze Projekty Integracyjne i Team Building
Niezależnie od miejsca w organizacji oraz wyuczonego zawodu, wymienianie informacji bywa najczęstszą aktywnością podczas wykonywania obowiązków służbowych. Przekazujemy sprawy do zrobienia, snujemy plany, wysłuchujemy skargi klientów, ustnie przekazujemy, czego żądamy od osoby pracującej niżej w hierarchii firmy oraz kreujemy firmowe cele ze współpracownikami. Niekiedy zdarza się, że proces wymiany wiedzy jest zbyt słaby. Wówczas nasi pracownicy muszą polegać tylko na wyuczonej wiedzy i wygenerowanych celowo plotkach.
Dla prawie każdegp pracownika codzienna wymiana informacji to przede wszystkim ustna wymiana informacji. Ale to  błąd. Ustna wymiana informacji wykorzystuje fizyczną właściwość jamy ustnej człowieka, aczkolwiek jest ten wariant tylko jeden kanał wymiany myśli między ludźmi. Nazywa się to komunikacja ustna. Trzeba jeszcze dodać, iż jedynie homo sapiens ma kompetencję komunikowania się w precyzyjny i jednocześnie barwny sposób.
Istnieją inne sposoby komunikacji międzyludzkiej, jednak napiszę na ten temat w  kolejnym artykule, który zostanie opublikowany 16 kwietnia.
To tyle naszych przemyśleń.
Autor: Grzegorz Guc
I DODATKOWO JAK ZAWSZE PARĘ NIEZNANYCH INFORMACJI ODNOŚNIE INTEGRACJI Z MINIONEGO OKRESU:
- Najchętniej zamawiana forma gier : gry topograficzno – poszukiwawcze
- Najwyżej wycenione w kwestionariuszach po szkoleniu zabawy – opinie uczestników: gry miejsce
- Średnia liczebność grupy zajęciowej: osiemdziesiąt uczestników.
- Optymalne dla klienta dni tygodnia na incentive: piątek.
- Najczęściej zamawiana lokalizacja: Małopolska

ŹRÓDŁO: Training Projects
Od dwunastu lat prowadzimy projekty w branży spotkań dla pracowników jako Training Projects.
Nasze nietuzinkowe wyjazdy integracyjne i edukacyjne szkolenia team building są cenione przez wiele korporacji z całego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>