Jakie są efekty dokonywania ocen pracowników

Ocena pracownicza pełni kluczową rolę w przewodzeniu grupą pracowników. Tym samym bywa to dominujący pierwiastek realnych działań w zakresie strategii dotyczącej zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji. Ocenianie polega na stałym poświęcaniu uwagi na reakcje w miejscu pracy i rezultaty wysiłków pracowników w celu wsparcia merytorycznego, wzmacniania aktywności i kontrolowania. Definicje możesz przeczytać w książkach: Licencjonowane  Szkolenia  Delegowanie i Motywacja .
Diagnozowanie efektów pracy jest tylko pozornie nie angażujące emocjonalnie. W większości przypadków niezbędne są określone predyspozycje i  spore doświadczenie. W ramach kryterium funkcji instytucji cele ocen pracowniczych da się podzielić na dwa zakresy funkcjonalne.
Do celów organizacyjnych należą:
- możliwość wykorzystania właściwego doboru i doskonalenia kadr w nawiązaniu do zdiagnozowanych zdolności, ich hobby, sprawności działania,
- doskonalenie tworzenia harmonogramów oraz zarządzania ludźmi zatrudnionymi w firmie,
- możliwość wytłumaczenia dylematów powiązanych z kadrowymi przetasowaniami, grupowymi odejściami pracowników, awansem,
- wystawianie opinii,
- zdefiniowanie wymagań oraz obszarów szkolenia personelu,
- tworzenie kadry rezerwowej,
- określenie strategicznej polityki kadrowej przedsiębiorstwa.
Do efektów społecznych zalicza się:
- wpływanie na efekty pracy przez zmienianie postawy do powierzonych zadań,
- wprowadzenie w życie wniosków zawartych w parametrach oceny okresowej,
- pobudzanie do działania zasadzające się na świadomości pracowników na temat rezultatów podejmowanych działań, przestrzeni do doskonalenia i kreowaniu czynników dla samodoskonalenia pracowników,
- eliminacja ujemnych oraz szkodliwych postaw zatrudnionych osób,
- poprawy stosunków międzyludzkich.
Jak widać, o tych korzyściach płynących z oceny pracowniczej menedżer powinien pamiętać podczas oceny  podwładnych.
WIĘCEJ INFORMACJI O NASZYCH TEKSTACH

Tu  często przeczytasz   na temat:
- badania zaangażowania załogi w przedsiębiorstwach wszelkich branż
- ankiety rozwojowe
- szkolenia z rozwoju osobistego i menedżerskiego
- szkolenia integracyjnych
- zarządzanie zasobami ludzkimi
Gorąco namawiamy do kolejnych spotkań na tej stronie.