Istotność badania dążeń edukacyjnych

Posted on

W tym artykule przedstawię cykl szkoleń, który prowadziłem 6 miesięcy temu. Zrozumiałem wówczas jak ważne jest odpowiednie badanie oczekiwań szkoleniowych osób szkolonych. Osoby szkolone często nie uświadamiają sobie, czego chcą się nauczyć. Dobrze jest ich dokładnie wypytać przed rozpoczęciem szkoleń.
Prowadziłem projekt szkoleniowy, w którym osoby szkolone nie znali własnych potrzeb szkoleniowych. Wszyscy chyba byli przekonani, że jadą na wyjazd integracyjny na świeżym powietrzu. Okazało się, że byli przygotowani na zabawę oraz wiele przyjemności. Kiedy dojechali do hotelu, wydało się, iż szkolenia będą teoretyczne. Inspirację do opracowania tego case study zaczerpnąłem z takiej strony:
 HR i Szkolenia
W tej sesji szkoleniowej uczestniczyli następujący uczestnicy:
Krystian – brał udział w wielu szkoleniach, ma doświadczenie menedżerskie w dużych firmach, tata 4 latorośli. Pragnie pogłębiać dotychczasowe umiejętności w tematach nowoczesnej działalności marketingowej, nie cierpi gier menedżerskich.
Zosia – właśnie została studentką 5 semestrze dziennikarstwa, kocha auto-stop po krajach Europy oraz rockową i popową twórczość holenderskich muzyków, zamierza uczyć się wszystkiego z obszaru psychologii rozwojowej i kognitywnej, jej sposób spędzania wolnego czasu to jazda na rowerze. Uwielbia gry i zabawy w czasie sesji szkoleniowych.
Bartek – kierownik dużego departamentu zarządzania zasobami ludzkimi, mieszka w Poznaniu, zaczynał studia w Katowicach, ma 35 lat. Lubi sportowe wozy oraz gra na komputerze. Chce nauczyć się teorii z obszaru psychologii rozwojowej i kognitywnej oraz badania motywacji pracowników.
Marek – ma 52 lata, po rozwodzie, lubi filmy dokumentalne z czasów wojny, zwierzęta domowe oraz Tatry. Za rok wybiera się na długą wyprawę w góry. Zamierza odnaleźć swoje miejsce. Gry i zabawy to dla niego nuda.
Opisani ludzie okazali się dość od siebie różni – a ja nie wziąłem pod uwagę ich różnorodności i odmiennych preferowanych firm nauki. Do tego nie zorganizowałem wcześniej ankiety na temat potrzeb rozwojowych. W rezultacie opisani pracownicy biorący udział w szkoleniu byli niezbyt zadowoleni. W innym wpisie na blogu przedstawię praktyczne sposoby diagnozy dążeń rozwojowych.
Na tą chwilę to tyle przywódczych myśli.
Autor:Lesław Polski
Autor tej notki  jest absolwentem wydziału religioznastwa Uniwersytetu Łódzkiego i studiów podyplomowych z zakresu  rachunkowości. Posiada tytuł Instruktora Terapii Ustawień DLA. Kieruje agencją treningową w Jędrzejowie.  Od dziewiętnastu lat koordynuje warsztaty i opracowuje badania odnoszące się do promocji i reklamy w sektorze „public relations”.

TAGI:
Badania motywacji
Awansowanie menedżerów
Polityka personalna w międzynarodowej jednostce biznesowej
Skuteczne zarządzanie ludźmi
Skuteczny mentoring
Awanse i Kariera
Development Center

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>