Elementarne pojęcia w zakresie pobudzania do pracy

Naprawdę mnóstwo menedżerów projektuje sposoby motywowania pracowników w przeróżnych firmach. Jednak wielu z nich nie rozumie, co z podstawowych kwestii motywuje członków zespołów pracowniczych. W tym wpisie na moim blogu przedstawię elementarne definicje na ten temat.
Motywowanie do pracy to inaczej działania wzbudzające zaangażowanie, podtrzymujące oraz regulujące postępowaniem pracownika. W literaturze można znaleźć motywowanie zewnętrzne, do niej zaliczamy: naganę dla pracownika, nagrody, badanie satysfakcji oraz wywieranie wpływu osób na stanowiskach kierowniczych. W praktyce biznesowej można zindentyfikować dodatkowo aktywizowanie wewnętrzne, do niej można zaliczyć: indywidualne dążenia, lęki, hobby, potrzebę osiągania celów, plany oraz cele. To samo przeczytasz na tej stronie:  Projekty AC Lub DC
Kluczowe zagadnienia podstawowe:
Motywacja to pragnienia zaistniałe na skutek przeżywanych stanów i zewnętrznych czynników, objawiające się w aktywnym wyrażaniu woli do aktywizowania wybranego procesu motorycznego dla realizacji określonego efektu.
Diagnozowanie potrzeb codziennego podejmowania aktywności  :  poziom bycia świadomym oraz praktyczna kompetencja werbalizacji motywów podejmowanego procesu życiowego. Możemy zdiagnozować potrzeby najważniejsze w danej chwili, które wyznaczają kolejność podejmowania procesów życiowych, ich przebieg i rezultat.
Siła potrzeb : efektywność działania, uruchamia intensywność motywów racjonalnych oraz psychofizycznych. U wielu osób te niematerialne mogą wskazywać na choroby. Ustalono, że na skuteczność prowadzonej aktywności wpływa kierunkowy charakter odczuwanych wrażeń: pozytywne polepszają sprawność podejmowanej aktywności, ujemne jednak je obniżają. Również treść bodźców ma swój udział w efektywności pracy, na przykład odczucie smutku nie działa dodatnio na podejmowaną aktywność. Ważna będzie dla człowieka też świadomość emocji. Nie istnienie pobudzenia emocjonalnego albo zbyt duże wywoływanie tego stanu nie zwiększją sprawności aktywności życiowej. Natomiast za wysokie pobudzenie psychofizyczne z reguły przyczynia się do chorób psychicznych.
Na tą chwilę to tyle haerowych wniosków.
Opracowanie:Aleksander Dobrołęcki
Redaktor tego artykułu jest absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego i studiów podyplomowych z dziedziny  ochrony środowiska. Posiada certyfikat Mistrza Kreatywności VEZ. Po studiach osiadł w Zakopanem.  Od czterech lat koordynuje warsztaty i kreuje gry odnoszące się do komunikacji interpersonalnej w sektorze „internet i e-business”.

O NASZYM BLOGU:
Audyty kompetencji
Zwolnienia w organizacjach
Polityka human resources w zdywersyfikowanej firmie
Zaawansowane zarządzanie personelem
Przyjazna kultura organizacyjna