Dobre reguły gry decyzyjnej

Posted on

Dobrze napisane zestawy reguł postępowania w czasie gry powinny być krótkie i zrozumiałe. W tym miesiącu na swoim blogu przedstawiam skrótowy opis reguł poprawnie sformułowany regulamin projektowej gry menedżerskiej. W pierwszym zdaniu typowo prezentujemy cel: celem osób biorących udział w grze jest zbudowanie drogowego przejazdu, po którym na drugą stronę rzeki przeprawi się samochód z fikcyjnym bagażem. Nauczyłem się tego, wtedy gdy odnalazłem w sieci taki portal:
Naukowe Symulacje Menedżerskie
Niżej przykład efektywnie sformułowanego zestawu reguł do gry decyzyjnej:
1.    Budowlę trzeba stawiać jedynie z dostarczonego przez szkoleniowca budulca.
2.    Budowla nie powinien wykorzystywać żadnych twardych lub miękkich rzeczy (np. tablicy, drzwi itd.). Przeprawa nie będzie też zamocowany albo wspierany z boku dla przykładu taśmą klejącą lub przez uczestnika gry. Musi trzymać się w całości samodzielnie na podłożu.
3.    Auto powinien być przetransportowany na sznurku. W trakcie przejazdu powinien jechać przednimi i tylnymi oponami po jezdni na moście.
4.    Samochód będzie przewieziony na moście tak, aby zawsze był dokładnie 40 cm nad podłożem.
5.    Samochód musi być przemieszczany na moście przez tylko jednego uczestnika gry w grupie szkoleniowej. Przejazd zaczyna się od ustawienia zabawkowego TIRa przed znakiem postawionym przez prowadzącego. Transport kończy się po najechaniu znaku STOP. Potem pojazd będzie  dalej ustać bez pomocy graczy na moście kolejne 30 sek.
6.    Gdy podstawa budowanego obiektu będzie pęknięta, jednakże zabawkowy TIR zostanie przemieszczany na moście tak, by w każdym punkcie mostu był co najmniej 40 centymetrów nad podłogą, próba będzie ukończona pomyślnie.
W kolejnym poście na tym blogu przedstawię zestaw reguł do kolejnej gry decyzyjnej.
Bartosz Kula
Autor tego komentarza jest absolwentem kierunku socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i studiów podyplomowych z dziedziny  biotechnologii. Posiada tytuł Mistrza Nowoczesnego Biznesu LJF. Zawodowo realizuje się w Boguchwałowicach.  Od dziewięciu lat koordynuje warsztaty i pisze badania odnoszące się do asertywności w sektorze „wydawnictw”.

O NASZYM BLOGU:
Gry Handlowe
Warsztaty sprzedażowe
Gry tworzone na miarę
HR dla nieHRowców
Gry dla przemysłu
Finanse dla niefinanstów
Warsztaty zamknięte
Ćwiczenia dla szkoleniowców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>