Dobra praca – kilka sugestii od headhuntera

Posted on Updated on

Namówiliśmy zaproszonego przez nas doradcę z popularnego vortalu pracy i kariery szukampracy.pl do opowiedzenia o swoich wnioskach dot. aktualnych trendów w poszukiwaniu pracy. Tu poznasz opinie naszego gościa.
Jednym z decydujących elementów efektywnego zabiegania o stanowisko jest niewątpliwie odpowiednie przedstawienie się. Mowa tutaj nie tylko o rozmowie kwalifikacyjnej, ale o momencie odrobinę wcześniejszym. Aby bowiem doszło do rozmowy kwalifikacyjnej, wymagane pisma aplikacyjne powinny znaleźć się u pracodawcy. Z tej przyczyny niezwykle ważne jest to, aby nasze CV oraz nasz list motywacyjny korespondowały z obecnymi normami. Poza tym naturalnie wypada potencjalnego pracodawcę jakimś motywem zainteresować, a w pewnych przypadkach również zadziwić. W pierwszej kolejności należy jednak skierować uwagę na to, aby podanie o zatrudnienie, jak również curriculum vitae miały właściwą formę. Jest to kluczowe w relacji do tego pierwszego, jako że łatwo zaobserwować, iż niemało aplikujących ma istotny problem właśnie z tym pismem. Problemy można znaleźć tak w opacznie przedstawionej treści, jak również w niewłaściwym układzie dokumentu. Wypada więc w tym miejscu dodać, iż prawidłowo napisany list motywacyjny składa się z ośmiu podstawowych segmentów, które są w pewnym sensie obligatoryjne. Będą to:

 • dane osobowe,
 • miejsce oraz data,
 • nazwa pracodawcy,
 • zwrot kurtuazyjny,
 • rozpoczęcie,
 • rozwinięcie,
 • zamknięcie,
 • kończący zwrot formalny.

  Z pierwszą połową większego problemu zasadniczo nie ma, ale trzeba sprecyzować, jakie treści muszą być zawarte we wstępie, części właściwej oraz w zakończeniu. W introdukcji z reguły uwzględnia się takie dane, jak krótka prezentacja kandydata, źródło, z jakiego usłyszeliśmy o tej posadzie i wreszcie informacja na temat tego, na które stanowisko pracy aplikujemy. Dalszy ciąg dokumentu to fragment na umotywowanie swoich działań, by zyskać posadę. Warto zatem napisać o tym, dlaczego akurat nas firma powinna przyjąć na dane stanowisko, a nie kogoś innego. Mamy zatem część przeznaczona na wyróżnienie się nabytymi zdolnościami. No i zamknięcie. Tutaj należy opisać swoją wolę zaakceptowania omawianej funkcji, wyrazić nadzieję na wizytę w siedzibie przedsiębiorstwa na rozmowie wstępnej. List motywacyjny musi być napisany zwięźle i merytorycznie.

  Znajdź oferty Kraków praca