Dlaczego należy badać dążenia rozwojowe

Każde szkolenie powinno mieć w swoich założeniach zaspokojenie potrzeb biznesowych personelu, które zostały określone w fazie ich badania. Diagnozowanie potrzeb dla projektu szkoleniowego to pierwszy okres projektu edukacyjnego. Trenerzy twierdzą, iż bywa to najbardziej istotny moment, decydujący , czy działanie w projekcie szkoleniowym stanie się wartościowe.
Wieloletni trenerzy biznesu uważają, iż diagnozowanie celów planowanego projektu szkoleniowego lub doradczego to pierwszy aspekt do tego by rozpocząć merytoryczne rozmowy w zakresie zakresu wiadomości, jakie posiadają pracownicy, posiadanych zdolności i możliwości wykonywania zadań i postaw, jakie potrzebują menedżerowie. Warto dodać, iż firma chce w ten sposób wpływać na zakresy tematyczne, jakie są prezentowane na szkoleniu. Problem jest przedstawiony na tej stronie:   System Zarządzania Kompetencjami
Za pomocą diagnozy potrzeb rozwojowych zrealizujemy dla firmy i dla uczestników szkoleń wiele różnych celów.
Wymieniając od najważniejszego – rozpoznamy sytuację potencjalnej grupy – na ile osoby w grupie się akceptują, jaka panuje  metoda współpracy, i tym podobne.
Po drugie, poznamy umiejętności, które posiada już grupa w obrębie oferty szkoleniowej i jej obszarów tematycznych. Takie działanie umożliwia nam dopasować poziom zajęć dydaktycznych podczas szkolenia do wymagań klienta. Jak najprościej to zrobić? – zobaczmy zrealizowane wcześniej programy projektów rozwojowych w których wzięła udział ta grupa.
Gdy będziemy określać potrzeby pracowników w zakresie ich rozwoju zawodowego, dowiemy się, jakie są prawdziwe trudności z życia  szkolonych osób – by także te problemy rozbijać na czynniki pierwsze na szkoleniu. To uczestnikom pozwoli skorzystać ze szkolenia praktyczne, często gotowe do wdrożenia pomysły,  nie  niepraktyczne idee.
Dodatkowo osiągnięty cel – określimy w ramach naszych możliwości potrzeby uczestników – zwykle jest to wprost docenienie kwestii istotnych dla pracodawcy, ale także kwestii istotnych dla pracowników.
Moi znajomi specjaliści ds. HR mają świadomość, że im lepiej zaplanują razem z trenerem badanie potrzeb rozwojowych, tym dokładniej będzie można oszacować w jakim stopniu zostały osiągnięte cele sesji szkoleniowych.
Tyle menedżerskich przemyśleń.
Opracowanie:Jerzy Żubr
Redaktor tego felietonu jest absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego i studiów podyplomowych z tematyki  andragogiki ogólnej. Posiada certyfikat Konsultanta Planowania Strategicznego FKM. Zawodowo realizuje się w Rawiczu.  Od osiemnastu lat wykłada i kreuje gry dotyczące sprzedaży w branży „farmaceutyka”.

TEMATY BOGA:
Badania wynagrodzeń
Awansowanie w biznesie
Strategia kadrowa w usługowej jednostce biznesowej
Skuteczne kierowanie personelem
Fundusz socjalny