Co oznacza dla człowieka inspiracja do działania oparta o samomotywację

Posted on Updated on

Motywacja oznacza elementy związane z rodzajem pracy oraz właściwościami indywidualnymi, jakie określają, w jakich okolicznościach homo sapiens jako grupa podejmują się urzeczywistnienia powierzonych celów. Wywoływanie chęci do działania polega na oddziaływaniu na zachowania człowieka za pomocą dokładnie przemyślanych mechanizmów wpływu. Są to pobudki uruchamiające realizację zadań. Informacje do napisania poniższych spostrzeżeń wziąłem z tego portalu:
Systemowe Szkolenia Pewności Siebie

Niżej pokażę najbardziej popularną teorię wpływania na ludzi – piramidę pobudek Maslowa. Pobudki w tej koncepcji są następujące:
1. Samorealizacja: kompetencji, doskonalenie duchowości, uzdolnienia, hobby.
2. Ocena przez innych: poszanowanie przez innych, oznaki społecznego statusu, brak kompleksów.
3. Potrzeby psychospołeczne: więzi z innymi ludźmi, należenie do jakiejś społeczności, dobre znajomości, współpraca.
4. Bezpieczeństwo: fizyczne zabezpieczenie, niezmienne prawo, porządek.
5. Fizjologia: jedzenie, konieczność przyjmowania płynów, oprężenie fizyczne i psychiczne, dobre zasypianie, uprawianie seksu.
Zasady, jakie opisano w obszarze konstrukcji pobudek według Maslova to:
1. Potrzeby zaspokojone nie wpływają na człowieka pozytywnie w kierunku podjęcia działań.2
2. Po odczuciu zaspokojenia motywów będących najniżej w grupie, jednostka odczuwa motywy umiejscowione wyżej w hierarchii.
Gdy prowadzę sesje szkoleniowe, często pamiętam o piramidzie potrzeb Maslowa. Uczestnicy zapewne posiadają potrzeby. Na skutek nich uczęszczają na sesje szkoleniowe oraz chcą się uczyć.
W innym poście na moim blogu opiszę sprawdzone metody badania potrzeb edukacyjnych.
To tyle naszych wniosków.
Autor:Mirosław Siwy
Twórca tego felietonu jest absolwentem kierunku historii Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego i studiów podyplomowych z dziedziny mediacji rodzinnych. Posiada certyfikat Konsultanta Odnowy Beavioralnej EBM. Prowadzi firmę szkoleniową w Rybniku. Od czterech sezonów prowadzi zajęcia i pisze gry dotyczące modeli kompetencyjnych w sektorze „hotelarstwo i gastronomia”.

O TYM PISZEMY:
Audyty płac i benefitów
Systemy ocen pracowników
Polityka HR w komercyjnej jednostce biznesowej
Innowacyjne zarządzanie kadrami
Skuteczny mentoring